Upcoming VIP Events

Riverside Arts Market

Saturday, September 23

VIP Productions

10:30 - 11:15  Ace Winn

VIP Productions

11:30 - 1:30  Kim Reteguez

VIP Productions

2:00 - 2:45  Cortnie Frazier

Saturday, September 30

VIP Productions

10:30 - 11:30  Billy & Bella

VIP Productions

Noon - 2:00  Mike Shackelford Band

2:15 - 2:45  Scott Jones Dancers

Saturday, October 7

VIP Productions

10:30 - 11:15  Al Poindexter

VIP Productions

11:30 - 12:15  Robert Lester Folsom

12:20 - 12:30  Jumping Fish

12:45 - 1:30  Kimball Duo

VIP Productions

2:00 - 2:45  Elvis Kabong!


VIP Productions VIP Productions 

Join Us Under The Bridge!

VIP Productions is proud to be a part of the Riverside Arts Market. Running Saturdays (March thru December), the Market offers northeast Florida a unique shopping and entertainment experience.

Check out Riverside Arts Market for detailed information.

VIP Productions will provide musical entertainment every Saturday at the Market's amphitheater River Stage stage between the hours of 10:30 AM and 3:30 PM.

If you are a performer and wish to take part in this event let us know us through our "contact us" link.


VIP Productions

VIP Productions

VIP Productions

Saturday, March 7th

10:30 - 10:40: Opening Ceremonies
10:45 - 12:45: The 77d’s (Featured Artist)
1:15 - 2:15: Crescendo Amelia Big Band (Featured Artist)
2:45 - 3:30: Side of 49

 


VIP Productions

VIP Productions

Saturday, March 14th

10:30 - 11:30: Anitra Jay
Noon - 2:15: Side Track Band w/ Rachel Kamps (Featured Artist)
2:45 - 3:30: Tom Bennett Band

 


VIP Productions

VIP Productions

Saturday, March 21st

10:30 - 11:15: LaVilla SOA Dance  
11:45 - 2:00: Mama Blue (Featured Artist)
2:30 - 3:30: Clint Fisher

 


VIP Productions

VIP Productions

Saturday, March 28th

Judy Nicholson Foundation Battle of the Bands

 


VIP Productions

VIP Productions

Saturday, April 4th

10:30 - 11:15: Pine Forest School of the Arts
11:30: River Stage Wedding  
Noon - 2:15: John Carver Band (Featured Artist)
2:45 - 3:30: UNF Jazz Ensemble 2

 


VIP Productions

VIP Productions

Saturday, April 11th

10:30 - 11:30: Cindy Bear  
Noon - 2:15: Robert Lester Folsom (Featured Artist)
2:40 - 2:55: National Lauren’s Kids Charity
3:00 - 3:45: UNF Jazz Ensemble 3

 


VIP Productions

VIP Productions

Saturday, April 18th

10:30 - 11:30: Chaquis Maliq  
Noon - 2:30: Lee Hunter & Joey Kerr w/ Mary-Lou (Featured Artist)
3:00 - 3:30: Scott Jones Dancers

 


VIP Productions

VIP Productions

Saturday, April 25th

10:30 - 11:15: LaVilla SOA Jazz Band  
11:45 - 2:15: Mike Shackelford w/ Steve Shanholtzer (Featured Artist)
2:45 - 3:30: LaVilla SOA Chamber Orchestra

 


VIP Productions

VIP Productions

VIP Productions

Saturday, May 2nd

10:30 - 11:15: TBD  
11:30 - 1:00: Lauren Fincham w/ Mike Pearson (Featured Artist)
1:20 - 2:30: Spiral Bound (Featured Artist)
2:45 - 3:30: TBD

 


VIP Productions

VIP Productions

Saturday, May 9th

10:30 - 11:15: Cathedral Arts Project
11:30 - 12:30: Arf Barket Dog Contest  
12:45 - 2:15: The Mumbles (Featured Artist)
2:45 - 3:30: Marathon Runner

 


VIP Productions

VIP Productions

VIP Productions

Saturday, May 16th

10:30 - 11:15: Jesse Montoya
11:30 - 12:45: Complicated Animals (Featured Artist)
1:00 - 2:10: Savanna Leigh Bassett (Featured Artist)
2:30 - 3:30: Letters to Abigail

 


VIP Productions

VIP Productions

Saturday, May 23rd

10:30 - 11:15: Cougar Barrel   
11:45 - 2:15: Mark Williams and Blue Horse (Featured Artist)
2:45 - 3:30: Donna Frost

 


VIP Productions

VIP Productions

Saturday, May 30th

North Florida Folk Network @ RAM

10:30 - 11:30: Al Poindexter and River Rise
11:45 - 12:45: Charley Simmons
1:00 - 2:15: The Williamsons
2:30 - 3:30: Shane Myers 

 


VIP Productions

VIP Productions

Saturday, June 6th

Jax4Kids Day

10:30 - 11:15: Meredith Rae
11:30 - 12:45: Katherine Archer
1:00 - 1:45: Nameless
2:05 - 2:40: Unsocialized
3:00 - 3:30: Brother Nature

 


 

VIP Productions

VIP Productions

Saturday, June 13th

10:30 - 11:30: Chris Thomas w/ Taylor Roberts    
Noon - 2:15: Blue Muse (Featured Artist)
2:45 - 3:30: Tambor

 


VIP Productions

VIP Productions

Saturday, June 20th

10:30 - 11:45: Brent Byrd and the Suitcase Gypsies    
12:15 - 2:15: Nikki Talley (Featured Artist)
2:45 - 3:30: Joseph Shuck

 


VIP Productions

VIP Productions

VIP Productions

Saturday, June 27th

10:30 - 11:15: Tomboi
11:45 - 12:45: The Little Books (Featured Artist)
1:00 - 2:15: Four Families (Featured Artist)
2:45 - 3:30: Hannah Harber

 


VIP Productions

VIP Productions

Saturday, July 4th

River Ruckus in partnership with St. Johns Riverkeeper

10:30 - 11:30: Al Poindexter and River Rise
Noon - 2:00: Canary in the Coalmine
2:30 - 3:30: Joey Kerr
4:00 - 5:00: (Celebrity River Jump TBD)
6:00 - 7:30: Flagship Romance
8:00 - 9:45: Mama Blue

 


VIP Productions

VIP Productions

VIP Productions

Saturday, July 11th

10:30 - 11:15: TBD
11:45 - 12:45: Dalton Cyr (Featured Artist)
1:00 - 2:15: Dixie Rodeo (Featured Artist)
2:45 - 3:30: TBD

 


VIP Productions

VIP Productions

VIP Productions

Saturday, July 18th

10:30 - 11:45: Jesse Montoya    
12:15 - 2:15: Ruby Beach (Featured Artist)
2:45 - 3:30: Spiral Bound (Featured Artist)

 


VIP Productions

VIP Productions

Saturday, July 25th

RAM Dance Day

10:30 - 11:30: First Coast Dancing with the Stars
11:45 - 12:30: Braided Light Dance Project
12:40 - 1:00: So You Think You Can Dance
1:10 - 1:40: TBD
1:50 - 2:20: TBD
2:45 - 3:30: Sahara Silk & Troupe Tarab

 


VIP Productions

VIP Productions

Saturday, August 1st

10:30 - 11:30: TBD
Noon - 2:15: Sweet Scarlett (Featured Artist)
2:45 - 3:30: TBD

 


VIP Productions

VIP Productions

Saturday, August 8th

10:30 - 11:30: This Side of 49
Noon - 2:15: Shawn Lightfoot and the 1911‘s (Featured Artist)
2:45 - 3:30: TBD

 


VIP Productions

VIP Productions

Saturday, August 15th

10:30 - 11:30: TBD
Noon - 2:15: TBD (Featured Artist)
2:45 - 3:30: TBD

 


VIP Productions

VIP Productions

Saturday, August 22nd

Jax4Kids Back to School Bash

10:30 - 11:15: TBD
11:30 - 12:15: TBD )
12:40 - 1:10: TBD (Featured Artist)
1:30 - 2:15: TBD (Featured Artist)
2:45 - 3:30: TBD

 


VIP Productions

VIP Productions

Saturday, August 29th

10:30 - 11:30: Anitra Jay
Noon - 12:20: Jump Fish ‘Up the River Swim’ Press  
12:45 - 2:15: Spice & the Po Boys (Featured Artist)
2:45 - 3:30: TBD

 


VIP Productions

VIP Productions

Saturday, September 5th

10:30 - 11:30: TBD
Noon - 2:15: TBD (Featured Artist)
2:45 - 3:30: TBD

 


VIP Productions

VIP Productions

Saturday, September 12th

10:30 - 11:15: TBD
11:30 - 12:30: Arf Barket Dog Costume Contest  
12:45 - 2:15: TBD (Featured Artist)
2:45 - 3:30: TBD

 


VIP Productions

VIP Productions

Saturday, September 19th

Festival of Flight / Angels for Allison

10:15 - 11:00: Opening Ceremony
11:00 - 11:30: TBD
Noon - 2:00: Canary in the Coalmine (Featured Artist)
2:30 - 3:30: Jordan Stoddard

 


VIP Productions

VIP Productions

Saturday, September 26th

10:30 - 11:40: TBD
Noon - 2:00: TBD (Featured Artist)
2:15 - 2:45: Studio K Dance
3:00 - 3:30: Scott Jones Dancers

 


VIP Productions

VIP Productions

Saturday, October 3rd

Filipino Pride Day (extended hours 10:30am - 7:30pm)

 


VIP Productions

VIP Productions

Saturday, October 10th

Yoga Day at RAM

(9:00 - 11:30) Various Yoga
(11:30 - 12:30) TBD Musical Interlude (accompany Aerial Yoga)
(12:30 - 4:00) Various Yoga

 


VIP Productions

VIP Productions

Saturday, October 17th

10:30 - 11:30: Buddy Sherwood School of Dance  
Noon - 2:15: Robert Lester Folsom (Featured Artist)
2:15 - 2:30: RAMiCon Costume Contest
2:45 - 3:30: UNF Jazz Ensemble 3

 


VIP Productions

VIP Productions

Saturday, October 24th

Canine Companions for Independence

10:30 - 11:40: TBD
Noon - 12:20: Opening Ceremony
12:45 - 2:15: Ciaran Sontag & the Safari Band (Featured Artist)
2:45 - 3:30: UNF Jazz Ensemble 3

 


VIP Productions

VIP Productions

VIP Productions

Saturday, October 31st

10:30 - 11:30: Pam Affronti  
Noon - 1:00: Andy King (Featured Artist)
1:30 - 2:30: Jackson Vegas (Featured Artist)
2:45 - 3:30: RaniaRokz

 


VIP Productions

VIP Productions

Saturday, November 7th

10:30 - 11:15: Cathedral Arts Project
11:45 - 1:15: Mark Williams and Blue Horse (Featured Artist)
1:45 - 2:30: Douglas Anderson SOA Chamber Orchestra
2:45 - 3:30: LaVilla SOA Chamber Orchestra

 


VIP Productions

VIP Productions

VIP Productions

Saturday, November 14th

10:30 - Noon: Brent Byrd and the Suitcase Gypsies (Featured Artist)   
12:30 - 1:45: Navy Band Southeast “Pride” (Featured Artist)
2:15 - 3:30: The Rip Currents

 


VIP Productions

VIP Productions

Saturday, November 21st

10:30 - 11:30: Tala    
Noon - 2:15: Blue Muse (Featured Artist)
2:45 - 3:30: UNF Jazz Ensemble 2

 


VIP Productions

VIP Productions

Saturday, November 28th

10:30 - 11:45: Stacey Bennett    
Noon - 2:15: Tropic of Cancer (Featured Artist)
2:45 - 3:30: SideTrack Duo

 


VIP Productions

VIP Productions

Saturday, December 5th

10:30 - 11:15: Robert Lester Folsom
11:45 - 2:00: Shawn Lightfoot and the 1911‘s (Featured Artist)
2:30 - 3:30: A Nice Pair

 


VIP Productions

VIP Productions

Saturday, December 12th

RAM HoliDazzle

10:30 - 11;15: Cathedral Arts Project
11:30 - Noon: Jacksonville Harmony Chorus
12:15 - 1:00: Pine Forest School of the Arts
1:15 - 1:45: Jax Treblemakers
2:00 - 2:45: Chris Thomas w/ Taylor Roberts
3:00 - 3:30: Courtney Frazier
6:00 - 9:00pm: Christmas Movies


VIP Productions

VIP Productions

Saturday, December 19th

10:30 - 11:45: John Carver Band
Noon - 2:15: Sweet Scarlett  
2:45 - 3:30: Roy Peak