Upcoming VIP Events

Riverside Arts Market

Saturday, August 12

10:30 - 11:00  Ronan School of Music

VIP Productions

11:15 - 11:15  Julie Durden

VIP Productions

12:30 - 1:45  Katherine Archer

2:15 - 2:45  Modern Monsters

Saturday, August 19

10:30 - 11:15  Madison Carr

VIP Productions

11:45 - 11:40  Underhill Rose

2:00 - 2:45  Jerry Maniscalco

Saturday, August 26

River Ruckus w/St. Johns Riverkeeper

VIP Productions

10:30 - 11:15  Mere Woodard

VIP Productions

11:45 - 1:30  Crucial Eddie Cotton

VIP Productions

2:00 - 2:45  Popp Over America

Saturday, September 2

VIP Productions

10:30 - Noon  Strangerwolf

VIP Productions

12:30 - 1:30  Gabe Darling

2:00 - 2:45  Allie & the Kats


VIP Productions VIP Productions 

Join Us Under The Bridge!

VIP Productions is proud to be a part of the Riverside Arts Market. Running 42 Saturdays (March 5 thru December 17, 2011), the Market offers northeast Florida a unique shopping and entertainment experience.

Check out Riverside Arts Market for detailed information.

VIP Productions will provide musical entertainment every Saturday at the Market's amphitheater River Stage stage between the hours of 10:30 AM and 3:30 PM.

If you are a performer and wish to take part in this event let us know us through our "contact us" link.


Shawn Lightfoot

 

 

Saturday, March 3, 2012

10:30 - 11:00: Stanton High School Symphony

11:15 - 12:15: Craig Oden

12:30 - 2:00: Shawn Lightfoot and the Brigade

2:30 - 3:30: Theatre On A Mission

Click Here For More Information


Patrick Evan & Bert Mingea

 

 

Saturday, March 10, 2012

10:30 - 11:30: Eric Bowden

11:45 - 1:45: Patrick Evan & Bert Mingea

2:00 - 2:20: Atlantic Coast Dance

2:45 - 3:30: Pine Forest School of the Arts

Click Here For More Information


CedarBlue

 

 

Saturday, March 17, 2012

10:30 - 11:30: Road Less Traveled

11:45 - 2:15: CedarBlue

2:45 - 3:30: Eric Bowden

Click Here For More Information


Larry Mangum

 

 

Saturday, March 24, 2012

10:30 - 11:30: Candy Lee

11:55 - 2:10: Larry Mangum

2:30 - 3:30: Hoku-loa Polynesian Dance

Click Here For More Information


Emma Hill

 

 

Saturday, March 31, 2012

10:30 - 11:30: Brent Byrd

11:55 - 2:10: Emma Hill

2:30 - 3:30: The Redheads Britta-N-Brooke

Click Here For More Information


Mark Williams and Blue Horse

 

 

Saturday, April 7, 2012

10:30 - 11:30: Whetherman

11:55 - 2:10: Mark Williams and Blue Horse

2:30 - 3:30: Jerry Maniscalco

Click Here For More Information


Martha’s Trouble

 

 

Saturday, April 14, 2012

10:30 - 11:15: Braided Light Dance Project

11:45 - 2:10: Martha’s Trouble

2:45 - 3:30: Scott Jones Dancers

Click Here For More Information


Lauren Fincham

 

 

Saturday, April 21, 2012

10:30 - 11:15: Geej Langlois

11:45 - 1:45: Lauren Fincham w/ Mike Pearson

2:00 - 2:45: Meredith Rae Woodard

3:00 - 3:30: Studio 1014Dancers

Click Here For More Information


Harpeth Rising

 

 

Saturday, April 28, 2012

10:30 - 11:15: FSCJ DanceWORKS

11:45 - 2:10: Harpeth Rising

2:45 - 3:30: LaVilla Chamber Orchestra

Click Here For More Information


The Afterwhile

 

 

Saturday, May 5, 2012

10:30 - 11:15: Cathedral Arts Project

11:30 - 12:00: YMCA Zumba Class

12:15 - 2:15: The Afterwhile

2:45 - 3:30: LaVilla School Jazz Band

Click Here For More Information


John Carver Band

 

 

Saturday, May 12, 2012

10:30 - 11:30: Paul Allen Christopher

11:45 - 2:00: John Carver Band

2:30 - 3:30: Jacksonville Concert Band

Click Here For More Information


Rebecca Zapen

 

 

Saturday, May 19, 2012

10:30 - 11:15: Pine Forest School of the Arts

11:30 - 12:15: MazzMuze

12:30 - 2:05: Rebecca Zapen

2:30 - 3:30: Wind on the Water

Click Here For More Information


Foot Servants

 

 

Saturday, May 26, 2012

10:30 - 11:30: Cana

12:00 - 2:00: Foot Servants

2:30 - 3:30: Eric Bowden

Click Here For More Information


Ray Callendar

 

 

Saturday, June 2, 2012

10:30 - 11:30: Rob Irie & The Village Naturals

11:45 - 2:10: Ray Callendar

2:30 - 3:30: Terrill

Click Here For More Information


Al Poindexter and River Rise

 

 

Saturday, June 9, 2012

10:30 - 11:30: Ace Winn

11:45 - 2:05: Al Poindexter and River Rise

2:30 - 3:30: Adam Sams

Click Here For More Information


Lon and Lis Williamson

 

 

Saturday, June 16, 2012

10:30 - 11:30: Summer More Than Other

11:45 - 2:05: Lon and Lis Williamson

2:30 - 3:30: Cheap and Easy

 

 


Robbie Hazen

 

 

Saturday, June 23, 2012

10:30 - 11:15: Ilcasovelle

11:45 - 2:10: Robbie Hazen

2:30 - 3:30: Hobieu featuring Jacob Creel

Click Here For More Information


Road Less Traveled

 

 

Saturday, June 30, 2012

10:30 - 11:15: Bluemingrass

11:30 - 12:00: YMCA Zumba Class

12:15 - 2:10: Road Less Traveled

2:30 - 3:30: Hoku-loa Polynesian Dance

Click Here For More Information


Big Picture

 

 

Saturday, July 7, 2012

10:30 - 11:15: Clayton Bush

11:45 - 2:05: Big Picture

2:30 - 3:30: Savanna Bassett

Click Here For More Information


Sweet Scarlett

 

 

Saturday, July 14, 2012

10:30 - 11:15: Ilcasovelle

11:45 - 2:05: Sweet Scarlett

2:30 - 3:30: The Board Brothers

Click Here For More Information


Whetherman & Melodies

 

 

Saturday, July 21, 2012

10:30 - 11:15: Mike Bernos Band

11:45 - 2:05: Whetherman & Melodies

2:30 - 3:30: Bravo School of Dance

Click Here For More Information


David Russell w/ John Payton

 

 

Saturday, July 28, 2012

10:30 - 11:15: Meredith Rae

11:30 - 12:00: Braided Light Dance Project

12:15 - 2:10: David Russell w/ John Payton

2:30 - 3:30: SideTrack

Click Here For More Information


Dan Coady

 

 

Saturday, August 4, 2012

10:30 - 11:15: Passerine

11:45 - 2:05: Dan Coady

2:30 - 3:30: Eric Bowden

Click Here For More Information


Underhill Rose

 

 

Saturday, August 11, 2012

10:30 - 11:15: Victoria Zarlenga

11:30 - 12:00: Smokey Joe’s Cafe

12:15 - 2:10: Underhill Rose

2:30 - 3:30: Eric Bowden

Click Here For More Information


Craig Oden

 

 

Saturday, August 18, 2012

10:30 - 11:15: Orbit Bear

11:45 - 1:00: Craig Oden

1:15 - 2:30: Tobacco Pat

2:30 - 3:30: Alissa Leonard

Click Here For More Information


Zach Tremblay

 

 

Saturday, August 25, 2012

10:30 - 11:15: Donna Frost

11:30 - 12:15: Arf Barket Dog Contest

12:30 - 1:45: Robert Lester Folsom

2:00 - 3:30: Zach Tremblay

 

Click Here For More Information


VIP Productions

 

 

Saturday, September 1, 2012

10:30 - 11:30: Jenni Reid

11:45 - 2:05: Carey Murdock

2:30 - 3:30: This Frontier Needs Heroes

Click Here For More Information


VIP Productions

 

 

Saturday, September 8, 2012

10:30 - 11:30: Wind on the Water

11:45 - 2:05: Red Afternoon

2:30 - 3:30: SideTrack

Click Here For More Information


VIP Productions

VIP Productions

 

 

Saturday, September 15, 2012

10:30 - 11:30: Garrett on Acoustic

11:45 - 1:00: Ace Winn

1:15 - 2:30: Sincerely, Iris

2:45 - 3:30: Morton Perry

Click Here For More Information


VIP Productions

 

 

Saturday, September 22, 2012

10:30 - 11:15: Bluemingrass

11:45 - 2:05: Mark Williamsand Blue Horse

2:30 - 3:30: Dean Johanesen

Click Here For More Information


VIP Productions

 

 

Saturday, September 29, 2012

10:30 - 11:15: Studio 1014 Dance

11:45 - 2:10: Wade Williams

2:45 - 3:30: Scott Jones Dancers

Click Here For More Information


VIP Productions

 

 

Saturday, October 6, 2012

10:30 - 11:30: Dalton Cyr

12:00 - 2:15: Chroma

2:45 - 3:30: DA Repertory Orchestra

Click Here For More Information


 

 

Saturday, October 13, 2012

9:30 - 11:30: North Florida Yoga Fest

11:45 - 12:45: Katie Grace Helow

1:00 - 4:00: North Florida Yoga Fest

Click Here For More Information


VIP Productions

 

 

Saturday, October 20, 2012

RAM's Oktoberfest

10:30 - 11:30: Victoria Zarelenga

11:45 - 1:45: Louise Mosrie (pictured)

2:15 - 3:30: Eric Bowden

4:00 - 5:15: Shawn Lightfoot and the Brigade

6:00 - 8:30: One Step Ahead of the Law Brass Band

9:00 - 10:30: Tropic of Cancer (pictured)

Click Here For More Information


VIP Productions

 

 

Saturday, October 27, 2012

10:30 - 11:00: JesseCarole Montoya

11:15 - 11:25: Thriller Dancers

11:30 - 12:15: Jacksonville Ballet Theatre

12:30 - 2:30: Big Cosmo

2:45 - 3:30: TBD

Click Here For More Information


VIP Productions

 

 

Saturday, November 3, 2012

10:30 - 11:00: Home School Traveling Troop

11:15 - 12:00: Pam Affronti

12:30 - 2:30: Passerine

2:45 - 3:30: Jacob Creel

Click Here For More Information


VIP Productions

Lauren Fincham

 

 

Saturday, November 10, 2012

10:30 - 11:30: Mike King

12:00 - 1:15: Valarie Ghent w/ Hernan Romero

1:30 - 2:15: Lauren Fincham w/ Mike Pearson

2:45 - 3:30: LaVilla Chamber Orchestra

Click Here For More Information


VIP Productions

 

 

Saturday, November 17, 2012

10:30 - 11:30: Buddy Sherwood School of Dance

11:45 - 2:05: Hannah Aldridge

2:30 - 3:30: Donna Frost

Click Here For More Information


VIP Productions

 

 

Saturday, November 24, 2012

10:30 - 11:30: Dalton Cyr

12:00 - 2:15: Morton Perry Band

2:30 - 3:30: Savanna Bassett

Click Here For More Information


VIP Productions

 

 

Saturday, December 1, 2012

10:30 - 11:15: Cathedral Arts Project

11:45 - 2:15: Sweet Scarlett

2:30 - 3:30: Pine Forest School of the Arts

Click Here For More Information


VIP Productions

 

 

Saturday, December 8, 2012

10:30 - 11:30: Jacksonville Area Bell Choirs

11:45 - 12:05: Brent Bevis

12:50 - 2:30: Tammerlin

2:45 - 3:30: Bluemingrass

Click Here For More Information


VIP Productions

 

 

Saturday, December 15, 2012

10:30 - 11:10: Herminia & Marco

11:30 - 12:40: Punch Buggies

12:55 - 2:00: Spiral Bound

2:30 - 3:30: West Jax Jazz Ensemble

Click Here For More Information